poniedziałek, 20 października 2014

O ofiarach coś niecoś


Kiedy ktoś staje się ofiarą?

Według przyjętej definicji  OFIARA oznacza osobę, która, indywidualnie lub wspólnie z innymi osobami, poniosła szkodę, włączając w to uszczerbek fizyczny lub psychiczny, dolegliwość emocjonalną, stratę materialną lub znaczące naruszenie jej podstawowych praw, w rezultacie działań lub zaniechań stanowiących naruszenie przepisów prawa karnego będących w mocy na terenie Państw Członkowskich, włącznie z przepisami zakazującymi kryminalnego nadużycia władzy.

Definicja powyższa pochodzi z Deklaracji podstawowych zasad wymiaru sprawiedliwości odnoszących się do ofiar przestępstw i nadużyć władzy. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ 40/34 z 29.11 1985 r.

Jakby się bliżej przyjrzeć naszej historii, to jest historii ludzkości zawsze występowały ofiary, przestępcy czy też ofiarodawcy.
Pierwszą ofiarą, według wiary katolickiej, była pierwsza kobieta, to jest Ewa, która została skuszona przez węża do popełnienia grzechu. Z kolei Ewa nie tylko była ofiarą,ale i też przestępcą, ponieważ i ona skłonna była skusić Adama do popełnienia grzechu.
Poza religią, kulturą czy zwyczajem ewolucja człowieka, potwierdzona naukowo, pozwala nam stwierdzić,że i w prehistorii występowali mordercy, przestępcy i ich ofiary, np. nie wykluczony jest fakt zabicia prehistorycznego człowieka przez współżyjącego z nim przedstawiciela tego samego gatunku człowieka.

W dzisiejszych czasach  pewnie nie raz ktoś z Was zastanawiał się dlaczego akurat dana osoba stała się ofiarą danego przestępstwa, np. morderstwa, czy kradzieży.
Według literatury naukowej wynika, że każdy z nas posiada pewne czynniki wiktymogenne, które decydują czy jesteśmy odpowiednim ,,materiałem" dla przestępcy.  Takie osoby został określone przez Henriego Ellenbergera oraz Ezzata Fattaha, jako ,,urodzone ofiary",gdyż ze względu na cechy biologiczne, fizjologiczne, społeczne oraz psychologiczne i moralne stają się ,,łatwym celem" dla przestępców.
Trzeba pamiętać, że każdy z przestępców w kilka sekund jest w stanie wytypować swoją ofiarę spośród  tłumu osób, między innymi ze względu na powyższe cechy, jeżeli przestępstwo jest zaplanowane i nieprzypadkowe.

Z kolei według typologii ogólnej Hansa von Hentinga ofiarami na ogół stają się ludzie młodzi i starzy, kobiety, niedorozwinięci psychicznie lub z  zaburzeniami psychicznymi, ociężali umysłowo oraz imigranci i członkowie mniejszości. Natomiast według czynników psychologicznych ofiarami, według von Hentiga, staja się osoby depresyjne, żądne zysku i zachłanne, lubieżne i rozpustne, terroryzujące otoczenie, a także samotne.

Z kolei wg Schafera można wyróżnić :
1. ofiary słabe psychicznie,
2. ofiary pozostające w związku ze sprawcą,
3. ofiary nie pozostające w związku ze sprawcą,
4. ofiary ,,przyspieszające", czyli inicjatorzy zdarzeń,
5. osoby prowokujące,
6. ofiary słabe biologicznie,
7. ofiary słabe społecznie,
8. ofiary polityczne.

Oprócz występujących powyżej należy zaliczyć ofiary przypadkowe, czyli osoby znajdujące się w niewłaściwym czasie w danym miejscu.

Mam nadzieję,że w dalszych postach przedstawię Wam, na konkretnych przykładach, dlaczego dana osoba stała się ofiarą.




P.S. Jeżeli macie jakieś uwagi lub sugestie,to piszcie :) Przynajmniej będę wiedzieć, że ktoś czyta moje wywody pseudonaukowe ;)









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz